B H P
od A do Z...
oferta
warto wiedzieć

OBOWIAZEK ZAPEWNIENIA I WDROŻENIA INSTRUKCJI BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO...
nakłada na właścicieli, zarządców lub użytkowników obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich,
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
(Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.).
INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO powinna zawierać (§ 6. 1):
1) warunki ochrony przeciwpożarowej, wynikające z przeznaczenia, sposobu użytkowania,
prowadzonego procesu technologicznego, magazynowania (składowania) i warunków technicznych obiektu, w tym zagrożenia wybuchem;
2) określenie wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice oraz sposoby poddawania ich przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym;
3) sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia;
4) sposoby zabezpieczenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, jeżeli takie prace są przewidywane;
5) warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania;
6) sposoby zapoznania użytkowników obiektu, w tym zatrudnionych pracowników,
z przepisami przeciwpożarowymi oraz treścią przedmiotowej instrukcji;
7) zadania i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących ich stałymi użytkownikami;
8) plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie, oraz terenu przyległego,
z uwzględnieniem graficznych danych dotyczących w szczególności:
a) powierzchni, wysokości i liczby kondygnacji budynku,
b) odległości od obiektów sąsiadujących,
c) parametrów pożarowych występujących substancji palnych,
d) występującej gęstości obciążenia ogniowego w strefie pożarowej lub w strefach pożarowych,
e) kategorii zagrożenia ludzi, przewidywanej liczby osób na każdej kondygnacji
i w poszczególnych pomieszczeniach,
f) lokalizacji pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych zaklasyfikowanych jako strefy zagrożenia wybuchem,
g) podziału obiektu na strefy pożarowe,
h) warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych,
i) miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, kurków głównych instalacji gazowej, materiałów niebezpiecznych pożarowo oraz miejsc usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
j) wskazania dojść do dźwigów dla ekip ratowniczych,
k) hydrantów zewnętrznych oraz innych źródeł wody do celów przeciwpożarowych,
l) dróg pożarowych i innych dróg dojazdowych, z zaznaczeniem wjazdów na teren ogrodzony;
9) wskazanie osób lub podmiotów opracowujących instrukcję.
Warunki ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz plany, o których mowa w ust. 1 pkt 8, w stosunku do obiektów i terenów wymienionych w § 28 ust. 1, są przekazywane do właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej w celu ich wykorzystania potrzeby planowania, organizacji i prowadzenia działań ratowniczych.
Sposób przechowywania dokumentów, o których mowa w ust. 2, powinien zapewnić możliwość ich natychmiastowego wykorzystania na potrzeby prowadzenia działań ratowniczych.
Dokumenty, o których mowa w ust. 2, mogą być przekazywane w formie elektronicznej.
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest poddawana okresowej aktualizacji, co najmniej raz na 2 lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.
Skontaktuj się, żeby zamówić opracowanie Instrukcji Bezpieczeństwa pożarowego lub uzyskać poradę...
Obowiazki pracodawcy w zakresie wyznaczania pracowników do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji...
Po zmianach w kodeksie pracy, pracodawca decyduje o wyborze środków i metod niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy, wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Wybór ten jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań, występujących w zakładzie pracy.
Organizując w zakładzie służbę bhp i p.poż. należy wziąć pod uwagę rodzaj i zakres prowadzonej działalności, liczbę pracowników oraz innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaj i poziom występujących zagrożeń.
Od tego powinna zależeć ilość pracowników wyznaczonych do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuację oraz ich odpowiednie przeszkolenie do wykonywania takich zadań.
Znowelizowane, budzące uprzednio kontrowersje pracodawców, zapisy Kodeksu Pracy (Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy - Dz. U. z dnia 21 lipca 2009 r.) brzmią następująco:
Art. 2071 § 1
„§ 1. Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:
1) zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach
postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu
pracowników,
2) działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub
ograniczenia zagrożeń, o których mowa w pkt 1,
3) pracownikach wyznaczonych do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.”
Art. 2091.
§ 1. Pracodawca jest obowiązany:
1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
2) wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
3) zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego
oraz ochrony przeciwpożarowej.
§ 2. Działania, o których mowa w § 1, powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
§ 3. Liczba pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń.
§ 4. W przypadku zatrudniania przez pracodawcę wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych - działania, o których mowa w § 1 pkt 2, może wykonywać sam pracodawca. Przepis § 3 stosuje się odpowiednio."
Nie jest więc już konieczne ukończenie specjalistycznych kursów z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Wystarczy zwykłe szkolenie bhp, którego ukończenie jest obowiązkiem każdego pracownika.
Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca jest obowiązany bowiem zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz zapewniać również okresowe szkolenia w tym zakresie.
Zgodnie z zacytowanym wyżej art. 2091.§4. wyznaczenie pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy oraz wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników nie będzie konieczne u pracodawców, zatrudniających jedynie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych.
Zadania takiego pracownika przejąć będzie mógł bowiem sam pracodawca, o ile przejdzie on szkolenie bhp z elementami ochrony przeciwpożarowej (np. szkolenie okresowe dla pracodawców w dziedzinie BHP).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy przyjąć, że w każdym momencie pracy firmy (zakładu) powinna znajdować się w nim osoba odpowiedzialna za w/w czynności.
W większych firmach, działających w kilku miejscach czy też na kilku zmianach, w każdym zakładzie pracy i na każdej zmianie powinien być przynajmniej jeden pracownik wyznaczony do „udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. (kp)
Skontaktuj się, żeby uzyskać poradę...
Bezpieczeństwo i Higiena Pracy oraz Ochrona Przeciwpożarowa
Nasza Oferta, to m.in.:
Szkolenia w zakresie BHP: dla pracodawców (podstawowe, okresowe), osób kierujących pracownikami, pracowników na stanowiskach administracyjno – biurowych oraz pracowników na stanowiskach robotniczych (wstępne ogólne, stanowiskowe, podstawowe, okresowe) – zgodnie ze znowelizowanym w październiku 2007 roku rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy.
Wykonywanie zadań służby BHP w zakładach pracy. Doradztwo w zakresie BHP oraz P.Poż., opracowanie instrukcji BHP i P. Poż. (m.in. instrukcje bezpieczeństwa pożarowego, instrukcje i opracowania dot. dobrej praktyki higienicznej) oraz ocen ryzyka zawodowego. Więcej
Kontakt
Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny w zakładzie pracy i jest w szczególności obowiązany: organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewniać przestrzeganie w zakładzie przepisów oraz zasad BHP, zaznajamiać pracowników z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach, w tym zapewnić przeszkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem ich do pracy oraz zapewnić prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie, informować pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, odbywać szkolenie podstawowe i okresowe...
Za naruszanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy grozi mandat do wysokości 2 tys. zł, lub grzywna w wysokości do 30 tys. zł.
Nowe zasady szkoleń BHP
31.03.2008 | Szkolenia BHP
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 196, poz. 1420) wprowadziła nowe druki zaświadczeń o odbyciu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy...
Inspektor może o każdej porze...
31.03.2008 | Inspekcja Pracy karze
Inspektorzy Pracy mogą przeprowadzać kontrolę przestrzegania prawa pracy oraz legalności zatrudnienia bez wcześniejszego uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy. Inspektorzy stwierdzając nieprawidłowości w zakresie przestrzegania prawa pracy będą mogli nałożyć na przedsiębiorców mandaty do wysokości 2 tys. zł. Dodatkowo pracodawcy co najmniej dwukrotnie ukarani za wykroczenie przeciwko prawom pracownika będą musieli zapłacić nawet 5 tys. zł, jeśli w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania znów popełnią takie wykroczenie.