Posiadanie gaśnicy w samochodzie nakazuje § 11. 1. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. (w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia).
Mówi on o tym, że pojazd samochodowy wyposaża się:
13) w trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu; przepisu nie stosuje się do motocykla jednośladowego;
14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla;
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 16. 06. 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków..., przegląd techniczny gaśnicy samochodowej powinien być przeprowadzony nie rzadziej niż raz na rok licząc od daty produkcji lub daty ostatniego przeglądu.
Brak gaśnicy, jako jednego z podstawowych elementów wyposażenia samochodu osobowego stanowi wykroczenie, za które policja może nałożyć mandat do 100 zł i 2 punkty karne.
Obowiązujące przepisy nakazują przewozić w aucie specjalną gaśnicę. Jest to kilogramowa gaśnica proszkowa, przeznaczona do gaszenia cieczy i gazów palnych (także grożącego zapaleniem wycieku benzyny).
Co zrobić gdy nagle spod maski ukarze się dym, gdy poczujemy swąd palącej się instalacji?
GASIMY POŻAR SAMOCHODU...
W czasie jazdy należy oczywiście natychmiast się zatrzymać, wyłączyć silnik i wyprowadzić z samochodu wszystkich pasażerów.
Należy powoli podejść do auta z gotową do pracy gaśnicą (plomba musi zostać zerwana, a gaśnica trzymana w pozycji pionowej).

Uchylamy delikatnie maskę i wstrzykujemy strumień gaśniczy w miejsce gdzie widać ogień. Czynność powtarzamy kilkakrotnie.

Gdy źródło pożaru zostanie stłumione, otwieramy maskę i kierujemy obfity strumień gaśniczy nie w sam ogień, ale nad niego-opadający proszek pokryje miejsce pożaru nie rozdmuchując ognia.

Gdy sytuacja jest opanowana, należy odłączyć akumulator i wezwać Straż Pożarną. Fachowa jednostka stwierdzi zagaszenie, lub udzieli pomocy w przypadku pogorszenia sytuacji.
Należy zwrócić szczególną uwagę:
by nie otwierać gwałtownie maski samochodu - nagły dopływ tlenu spowoduje zwiększenie siły pożaru,
gaśnica samochodowa zawiera tylko 1 kg środka gaśniczego i spełni swoją funkcję gdy zastosujemy ją widząc pierwsze objawy pożaru,
gdy pożar przedostanie się do kabiny pasażerskiej nie należy podejmować samodzielnej próby ugaszenia, tylko wezwać Straż Pożarną,
należy zwrócić uwagę na atesty i termin ważności na etykiecie gaśnicy.
Gaśnica powinna być poddawana okresowym kontrolom raz na rok.
Gaśnica to ważny element wyposażenia samochodu.
Jest potrzebna w samochodzie nie tylko ze względu na przepisy
- to również bezpieczeństwo Twoje i Twojej Rodziny...
Nie pozwól również, żeby policjant "wlepił" Ci mandat!!!
Zaoszczędź pieniądze i nie strać punktów - czuj się bezpieczny...