<<< wstecz .::.
Czy wiesz już co dla Ciebie zmienią e-Podatki?
Skarbówka wypełniająca zeznanie PIT za podatnika, portal internetowy, na którym każdy będzie miał swoje konto podatnika, a także mniej formularzy, które są przy tym dużo prostsze – to dla większości podatników najważniejsze zmiany, które przyniesie program e-Podatki.
3 grudnia 2013 r. w siedzibie Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, odbyła się konferencja na temat Programu e-Podatki.
Celem spotkania była prezentacja podstawowych założeń projektu i przedstawienie korzyści wynikających z uproszczenia systemu podatkowego. Szczegóły dotyczące zmian, jakie czekają podatników i płatników w najbliższym czasie, przybliżyła uczestnikom spotkania Pani Aneta Łajkowska z Ministerstwa Finansów oraz Pan Krzysztof Wolanowski z białostockiej Izby Skarbowej.
Wśród licznych uczestników znaleźli się zarówno przedstawiciele największych firm oraz przedstawiciele związków pracodawców, którzy mieli możliwość zapoznania się z Programem e-Podatki wdrażanym przez administrację podatkową.
Program e-Podatki jest zbiorem działań zmierzających do przeprowadzenia transformacji polskiej administracji podatkowej.
Są to działania organizacyjne, legislacyjne i informatyczne mające na celu wyposażenie administracji podatkowej w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją.
W ramach Programu realizowane są przez Ministerstwo Finansów trzy projekty: e-Deklaracje 2, e-Rejestracja i e-Podatki.
Celem Programu jest zmniejszenie kosztów funkcjonowania systemu podatkowego zarówno po stronie administracji, jak i podatników i płatników.
Projekty Programu e-Podatki współfinansowane są przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
Projekt e-Deklaracje 2 umożliwia między innymi składanie wybranych deklaracji podatkowych w wersji elektronicznej bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, w tym rocznych deklaracji podatkowych dla osób fizycznych. W 2013 roku z możliwości składania deklaracji za 2012 rok w tej formie skorzystało ponad trzy i pół miliona obywateli.
W województwie podlaskim było ich blisko 70 tys.
Kolejne zmiany wprowadzane przez projekt będą polegały między innymi na uproszczeniu formularzy podatkowych i zmniejszeniu ich ilości. Administracja podatkowa przygotuje też deklaracje wstępnie wypełnione dla niektórych grup podatników. Deklaracje te będą zawierały dane przekazane administracji przez płatników. Podatnik uzyska także elektroniczny dostęp do indywidualnych danych podatkowych poprzez tzw. konto podatnika.
Uproszczeniu uległy również zasady informowania Organizacji Pożytku Publicznego o przekazywanych im kwotach 1% podatku, a proces przekazywania im pieniędzy przez urzędy skarbowe został dodatkowo usprawniony.
W wyniku realizacji projektu e-Rejestracja powstał Centralny Rejestr Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP) oraz wdrożono System Rejestracji Centralnej zintegrowanej z bazami POLTAX. CRP KEP zintegrował dane z 400 rejestrów lokalnych prowadzonych przez poszczególne urzędy skarbowe i zastąpił je jednym centralnym systemem. Dzięki temu administracja podatkowa posiada jedną, spójną bazę podatników i płatników a interesariusze szybciej otrzymują wiarygodne dane z połączonego rejestru.
Kolejna zmiana dotyczyła osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Osoby te zostały zwolnione z obowiązku składania zgłoszeń identyfikacyjnych (aktualizacyjnych) do administracji podatkowej ponieważ dane te administracja otrzymuje obecnie bezpośrednio z rejestru PESEL, nie żądając ich od podatnika.
Jest to możliwe dzięki integracji rejestrów CRP KEP z rejestrem PESEL. Dodatkowo od 1 stycznia 2012 roku osoby te w kontaktach z administracją podatkową identyfikowane są jedynie za pomocą numeru PESEL (a nie NIP), czyli numeru identyfikacyjnego, który każdy obywatel posiada od urodzenia.
Pozostałe podmioty są jak dotychczas identyfikowane na podstawie numeru NIP, który jednak nie jest już nadawany w formie decyzji administracyjnej. Wpłynęło to na skrócenie czasu jego nadawania z:
3 do 1 dnia, dla osób fizycznych rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej
14 do 3 dni dla pozostałych podmiotów.
Dalszym krokiem będzie skrócenie, o około 17 dni, czasu oczekiwania przez przedsiębiorców na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, dotyczy to podmiotów, które znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W wyniku realizacji projektu e-Podatki powstanie tzw. konto podatnika, na którym gromadzone będą dane podatkowe, finansowe i operacyjne poszczególnych podmiotów. Dane te będą udostępniane na internetowym portalu podatkowym, za pośrednictwem którego będzie można również skorzystać ze wstępnie wypełnionych przez urząd skarbowy deklaracji podatkowych.
Ponadto w ramach zmian zostaną uproszczone procedury, zostanie wprowadzony system obiegu dokumentów i zarządzania sprawą. Dokona się to dzięki pełnej cyfryzacji dokumentacji podatkowej i elektronizacji prowadzenia spraw i obsługi procesów pracy.
Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej
w Białymstoku