<<< wstecz .::.
Między Milczeniem a Krzykiem.
Młodzież z Białegostoku, Wasilkowa, Krasnegoboru, Korycina i Sokółki wystąpiła dziś na scenie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Korycinie, by zaprezentować poezję Leonardy Szubzdy. Konkurs odbył się już po raz czternasty.
- To była prawdziwa uczta, bo przecież poezja to esencja życia. Nie każdy potrafi się w niej rozsmakować, ale pani Leonarda Szubzda robi to znakomicie. To, co i jak pisze jest wspaniałe i bardzo potrzebne. Bo każdy z nas potrzebuje czasu na to, żeby spokojnie kontemplować życie. Poezja pani Leonardy w tym pomaga. Jej wiersze są pełne światła, spokoju, wrażliwości, czułości i smutku. To są przyprawy, bez których życie nie może dobrze smakować.
Dzięki temu mamy możliwość rozkoszować się słowem i zauważać rzeczy, które na co dzień umykają naszej uwadze – mówi Beata Matyskiel z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, gdzie od lat odbywa się wojewódzki konkurs recytatorski poezji Leonardy Szubzdy „Między milczeniem a Krzykiem".
Współorganizatorem Konkursu jest Zespół Szkół w Korycinie. Zapoczątkowała go – i do dziś dba o to, aby pielęgnować jego tradycję - Małgorzata Glińska, nauczyciel języka polskiego ze szkoły w Korycinie. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych. Wiersze prezentują gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Ich recytacje oceniało dziś jury z Leonardą Szubzdą na czele. Jak mówi sama poetka, dla niej to również ważne i ciekawe doświadczenie. Dzięki temu konkursowi może usłyszeć swoje własne utwory w interpretacji młodych ludzi. A te są bardzo interesujące. Młodzież potrafi nawet wyśpiewać wiersze pani Leonardy. Byli dziś też i tacy, którzy potrafili odnaleźć niepublikowane wiersze pani Szubzdy.
Dla tych, którzy najciekawiej zaprezentowali jej twórczość były nagrody. Ufundowali je wójt gminy Korycin, starosta powiatu sokólskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Patronat nad konkursem objęło Podlaskie Kuratorium Oświaty oraz starosta sokólski.
Konkurs młodych recytatorów uświetnił koncert poezji w wykonaniu Zespołu Wokalno-Instrumentalnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Korycinie pod kierunkiem Justyny Wieruszewskiej-Biniek.
Leonarda Szubzda jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego, absolwentką Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Rewalidacji Umysłowo Upośledzonych w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Pracowała jako polonistka i pełniła funkcję dyrektora w szkole średniej. Jest autorką tomików poetyckich: „Jeszcze idziemy” (1992), „Żałuję lasów i róż” (1994), „Tylko sady nas pamiętają” (1996), „Ile życia” (1998), „Między milczeniem a krzykiem” (2001), „Zwyczajne obcowanie” (2006), „cdn…” (2013). Jej wiersze zostały zamieszczone w wielu almanachach i antologiach, były drukowane na łamach czasopism w kraju i za granicą (m.in. w prasie polonijnej w Chicago i Nowym Jorku), tłumaczone na języki obce (angielski, białoruski, esperanto). Należy do Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach. Amatorsko zajmuje się twórczością plastyczną, wykonuje collage, frottage oraz rysunki komputerowe. Od kilku lat pisze wiersze dla dzieci.
Wyniki konkursu:
Gimnazjaliści
pierwsze miejsce – Zuzanna Wynimko
drugie miejsce – Urszula Kopciewska i Aleksandra Maj
trzecie miejsce – Katarzyna Ciuchna i Joanna Dorota Dołęgowska
wyróżnienia - Weronika Słoma, Julita Andrysewicz, Zuzanna Zajkowska Kategoria
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
pierwsze miejsce - Tomasz Mantur
drugie miejsce - Dominika Zubrzycka
trzecie miejsce - Magdalena Słoma
nagroda specjalna - Katarzyna Szczesiul
wyróżnienie - Przemysław Dębowski.
www.isokolka.eu