<<< wstecz .::.
Budujemy domy bez wykończenia…
Gdy zbliżał się koniec roku 2012 w duszy pomyślałem sobie, aby ten nowy rok był inny, przełomowy; abym nie musiał opisywać niezaradności, niekompetencji oraz cały czas słyszeć „a skąd na to brać”, „nie ma pieniędzy”, „może w późniejszym czasie” itp. Niestety myliłem się bo zarządzający naszym miastem i powiatem sami na tacy podsuwają gorące tematy.
Korki od szampana wystrzeliły, radość, samozadowolenie i świętowanie. Z jakiej okazji? Nasi włodarze otrzymali dofinansowanie na przebudowę ulicy Magazynowej oraz odszkodowanie za zniszczoną przez „lipcowy deszcz” ulicę Mickiewicza. Od początku kadencji byłem za modernizacją tych dróg i trzymałem kciuki, aby w końcu udało się je zmodernizować.
W miesiącu listopadzie 2012 r. została ogłoszona przez Wojewodę Podlaskiego wstępna lista rankingowa wniosków o dofinansowanie zadań w ramach „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” /schetynówki/ na rok 2013. Analizując dokument można tam znaleźć, że przygotowany przez Burmistrza Moniek wniosek na przebudowę ulicy we wsi Dziękonie, znalazł się na samym końcu wstępnej listy rankingowej tj. 56 miejscu na 62 zakwalifikowane z oceną 7,4 pkt., a wniosek Zarządu Powiatu Monieckiego na przebudowę ul. Magazynowej na 14 miejscu na 21 zakwalifikowane z oceną 17,6 pkt. – brak dofinansowania.
W dniu 27 listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę o zwiększeniu maksymalnego udziału dotacji celowej z budżetu państwa z 30% do 50% kosztów realizacji zadania, przy jednoczesnym zmniejszeniu minimalnego udziału środków własnych jednostki samorządu terytorialnego z 70% do 50% tych kosztów. Samorządy do 20 grudnia mogły złożyć nowe wnioski lub uzupełnić już złożone. Z tej zmiany skorzystał Zarząd Powiatu Monieckiego bo uzupełniony wniosek na przebudowę ul. Magazynowej znalazł się na 10 miejscu z oceną 21,6 pkt i otrzymał dofinansowanie, ale niestety wniosek Burmistrza awansował tylko o dwa miejsca; czyli zajął 54 pozycję z oceną 9,6. Prawdopodobnie droga we wsi Dziękonie zostanie zmodernizowana z kredytu „około 1 miliona złotych – przecież łatwiej pozyskać pieniążki z banku niż złożyć poprawny wniosek”.
Należy zaznaczyć, że w ścisłej czołówce /3 miejsce/ znalazł się wniosek Gminy Krypno przebudowa drogi w miejscowości Zastocze wraz z infrastrukturą z oceną 22,8 pkt. oraz Gminy Knyszyn przebudowa ulic: J. Piłsudskiego, I. Daszyńskiego, R. Dmowskiego, 11 Listopada oraz Polna w Knyszynie – 15 miejsce z oceną -15,8 pkt.
W tym miejscu należy podziękować wszystkim pracownikom Urzędu Starostwa oraz instytucji współdziałających, które przyczyniły się swoją ciężką pracą, zaangażowaniem do poprawy wniosku.
Patrząc obiektywnie artykuł Pana Krzysztofa Pochodowicza „Czarne chmury nad magazynową” w porę obudził „śpiące misie” i zmotywował do podjęcia postawionego przez wojewodę wyzwania. W tym miejscu należy przypomnieć słowa, które zawarłem w artykule „Prawdziwa cnota krytyki się nie boi …”
- Prawda w oczy kole, a krytyka twórcza i alternatywna jest wyjątkowo źle postrzegana i odbierana przede wszystkim wśród władzy wykonawczej naszej Gminy i Powiatu. Mam pełną świadomość, że czasami są to pytania niewygodne i trudne, ale tego wymagają od nas mieszkańcy naszej Gminy i Powiatu. To oni nam zaufali i oczekują od nas pełnej aktywności. Dlatego krytyka jest pożyteczna, bo zmusza do działania. Nawet jeśli jej nie przyjmiemy do wiadomości. Nawet jeśli nas rozgniewa, jeśli bywa nieuzasadniona. „Wieści monieckie” wydawane są z naszych pieniędzy „podatków”, ale trudno tam znaleźć informacje z Gminy Krypno, Knyszyn, Jaświły, Jasionówka, Trzcianne. Zawarte tam są same „sukcesy – powiat moniecki krainą mlekiem i miodem płynąca”, czy wszystko jest takie piękne, czy na pewno w roku 2012 nie było żadnych potknięć i porażek? Proponuję wziąć przykład z miesięcznika „Goniec Knyszyński” naprawdę warto.
„Ale zawsze diabeł tkwi w szczegółach…”
Chciałbym się mylić, ale okazuje się, że modernizacja ulicy Magazynowej zakończy się na przejeździe kolejowym; przejazd oraz odcinek około 50 m do drogi krajowej nr 65 Białystok – Ełk nie zostanie przebudowany. Inwestycja ta była przesuwana od kilku lat dlaczego nie zostały podjęte rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku oraz spółką PKP o uwzględnieniu w ich budżetach tej przebudowy. Czy my mieszkańcy Moniek będziemy zmuszeni tłumaczyć przez długie lata „osobom przyjezdnym” dlaczego ta droga nie została skończona. Mamy już takie przykłady w naszym mieście np.:
• ul. Kilińskiego gdzie do ul. Ełckiej brakuje około 15 metrów asfaltu,
• zalany w roku ubiegłym asfaltem odcinek ulica Słowackiego – czy ktoś pomyślał o tym, że w tej ulicy należy przebudować kanalizację sanitarną oraz deszczową, wzmocnić podłoże; na efekty długo nie było trzeba czekać studzienki już są opuszczone,
• brak kanału deszczowego w Alei Wojska Polskiego od kościoła św. Brata Alberta w kierunku Alei Niepodległości; wielkie kałuże wody po każdym deszczu zalewające wjazdy na posesje oraz przechodniów przez przejeżdżające samochody. Czy nie przeszkadza to Przewodniczącemu Rady Powiatu Panu Krzysztofowi Falkowskiemu; przecież codziennie dojeżdża tą drogą do pracy?
Gmina Mońki oraz Powiat Moniecki otrzymały łącznie 1 400 000 zł. odszkodowania za zniszczona przez „deszcz” ul. Mickiewicza. Kosztorys przebudowy tej ulicy wraz z infrastrukturą sięga kwoty około 4 milionów zł. Mam nadzieję, że zostaną podjęte wspólne działania o pozyskanie dodatkowych środków zewnętrznych, a nie zostanie to sfinansowane kolejnym kredytem. Myślę, że warto też rozważyć położenie w ulicy pełnej infrastruktury technicznej.
Aby nie okazało się po zakończeniu budowy „a można było to zrobić”.
Drodzy Zarządzający naszą Gminą i Powiatem pamiętajcie o jednym „że nie chodzi o to ile pozyskałeś, wydałeś środków finansowych tylko czy założony cel został osiągnięty i co z tego mają mieszkańcy. „Pieniądze szczęścia nie dają, ale zawsze lepiej je odłożyć, niż wyrzucać w błoto.
Radny Rady Miejskiej w Mońkach, Cezary Grygo
Na Państwa pytania i problemy czekam w każdy wtorek w godzinach 16.00 – 17.00 w Urzędzie Miejskim w Mońkach – I piętro, pokój nr 113.
Tel. 600307071, e-mail: cezgry@wp.pl, www.cezarygrygo.wirtualnie.eu