<<< wstecz .::.

Podaruj Parkowi

Szanowni Państwo

Na podstawie art. 8h ust. 2 pkt. 2) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.), jednym ze źródeł dochodu parków narodowych, mogą być darowizny.

Biebrzański Park Narodowy uruchomił specjalne konto bankowe na które przyjmujemy darowizny wspomagające naszą działalność. Darowizny te mogą być kierowane na konkretne działania, mogą także zasilać nasze przychody bez wskazywania szczegółowego przeznaczenia darowanych środków.

Darowizny mogą być anonimowe, ale liczymy na możliwość upubliczniania darczyńców na naszej stronie internetowej, oczywiście po każdorazowej ich pisemnej zgodzie.

Osoby fizyczne i prawne, które zdecydują się na przekazanie darowizny dla Biebrzańskiego Parku Narodowego są proszone o kontakt, mailem na adres darowizny@biebrza.org.pl lub z Sekretariatem Parku – Tel: (+48) 857 380 620; 857 383 000; Fax: (+48) 857 383 021

W pierwszym okresie oczekujemy na życzliwość i darowizny na działalność Parku, a w szczególności na:

1. Budowę progów spowalniających na „Carskiej drodze”, pomiędzy Osowcem-Twierdzą, a Laskowcem.

Jeden taki zestaw progów wyspowych wraz z niezbędnym oznakowaniem, to koszt około 10 tyś zł. Jeden taki zestaw funduje Starostwo Powiatowe w Mońkach, drugi Biebrzański Park Narodowy, a na kolejne gromadzimy środki z darowizn. Po otrzymaniu pisemnej zgody, nazwiska lub nazwy darczyńców (fundatorów) będą umieszczone na znakach towarzyszących urządzeniu.

2. Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego na Grzędach.

W Ośrodku tym prowadzimy rezerwatową hodowlę stada koników polskich. Rezerwatową czyli w zagrodzie o powierzchni ponad 200 hektarów, gdzie koniki same pozyskują pożywienie, żyją i rozmnażają się praktycznie bez nadzoru człowieka. Jedyna nasza interwencja to stałe monitorowanie stada, dostarczanie im siana w okresach zalegania grubej pokrywy śnieżnej, dbanie o szczelność ogrodzenia i jego rozkład przestrzenny oraz kontrola kondycji podczas przeglądów (dwa razy do roku). Podczas takich przeglądów koniki są odrobaczane, zakładamy im chipy oraz pobieramy próbki krwi i kału do badań parazytologicznych. Corocznie w drodze przetargu sprzedajemy koniki z odmianami, niezgodne z wzorcem rasy i te co do których nie jesteśmy w stanie ustalić pochodzenia. W 2014 roku zdecydowaliśmy się wyłączyć dwa koniki z hodowli rezerwatowej i przygotować je pod siodło oraz do zaprzęgu. Środki można przekazać jako darowizna dla Ośrodka lub na przykład adoptować wybrane koniki z naszego stada. W przypadku adopcji przekażemy listę ich imion, aby można wybrać indywidualnie „swoje” zwierzę.

3. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt na Grzędach.

W tym z kolei Ośrodku przetrzymywane są zwierzęta, które nie mogą żyć w stanie wolnym. Jest więc wilk (Bystry), wychowany wśród ludzi. Para łosi (Wala i Wiktor), to sieroty, których rodzice zginęli w wypadkach – w 2013 roku dochowała się potomka a także locha Kasia i kilkanaście bocianów białych. W okresie letnim do Ośrodka trafia kilkadziesiąt bocianów, które są tam odchowywane i w znakomitej większości odlatują na zimowiska razem z innymi bocianami. Ośrodek ten pragniemy przygotować do całorocznego przechowywania okaleczonych i nielotnych ptaków. Środki z darowizn przeznaczone będą na karmę dla zwierząt, budowę i remonty ogrodzenia oraz wolier, a także na opiekę weterynaryjną. Można także adoptować wybrane zwierzę.

Oczekując na kontakt, liczę na Państwa życzliwość i hojność

Roman Skąpski

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego