<<< wstecz .::.

Numer na wnuka


Uwaga na oszustów - znowu próbują!!!

Cześć babciu. To ja, twój wnuk. Kto? Twój wnuk. Przepraszam, ale mam straszną chrypę. Aaa to ty, co u Ciebie? Babciu pilnie potrzebuję pieniędzy, miałem wypadek i by wyjść z aresztu muszę wpłacić pieniądze...
Tak zaczęła się rozmowa starszej pani z przestępcą, który oszukał kobietę na znaczną sumę pieniędzy. Podlascy policjanci radzą jak nie stać się ofiarą oszustów.

30 października, między godziną 12.00 a 13.00, do mieszkanki Białegostoku zadzwonił telefon. Rozmówca przedstawił się, jako jej wnuk, który miał wypadek i by wyjść z policyjnego aresztu - potrzebuje pieniędzy.
Swojej rozmówczyni powiedział, że przedstawiciel Policji zgłosi się po pieniądze osobiście. 80-latka uwierzyła swemu rozmówcy i przekazała rzekomemu mundurowemu, który stawił się w miejscu jej zamieszkania około 10 tys. zł. Kobieta została bez pieniędzy a sprawców szukają policjanci.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic.
Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi.
Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka czy wnuczki z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba.
Może zdarzyć się, że chcąc się uwiarygodnić powołują się na urzędnika, w tym również za policjanta.

Policja apeluje! Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności.
Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane.

Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:
· skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego
· nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści
· potwierdzić informację u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem - natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

(www.sokolka.policja.gov.pl)