(5kB)

STOP PATOLOGIOM / ZBLIŻAJĄ SIĘ FERIE / BEZPIECZEŃSTWO TWOJEGO DZIECKA

KPP w Mońkach w ramach planu "Nieletni - wychowanek ulicy?" realizuje program "Stop patologiom"
i "Bezpieczne dyskoteki".

STOP PATOLOGIOM

Zjawisko przestępczości i demoralizacji nieletnich oraz nawarstwianie się patologii społecznych stwarza potrzebę zorganizowania działań profilaktycznych, skierowanych do dzieci i młodzieży mających na celu ograniczenie tych zjawisk jak też ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem nieletnich, a w szczególności związanych z zakłócaniem ładu i porządku publicznego, ciszy nocnej, kierowania pojazdami bez uprawnień, pod wpływem alkoholu a w szczególności ograniczenie zjawiska narkomanii.
Osoby małoletnie pozostawione bez opieki dorosłych, najczęściej przebywających za granicą, wykorzystując sytuację wałęsają się w godzinach wieczorowo - nocnych po ulicach miasta, bez określonego celu, wyjeżdżają na dyskoteki do pobliskich klubów, za drobne kwoty zakupują samochody, jak też spożywają alkohol pod wpływem którego popełniają przestępstwa i wykroczenia.
Problem narkomanii występuje nie tylko wśród osób pozostających bez nadzoru ale również, co jest niepokojące, wysoki odsetek młodzieży używającej narkotyki pochodzi z rodzin dobrze sytuowanych, pełnych nie zagrożonych bezrobociem i ubóstwem.
Zjawisko narkomanii i alkoholizmu, wśród dzieci i młodzieży staje się coraz bardziej powszechne. Dealerzy narkotykowi działają wszędzie tam gdzie gromadzi się młodzież, w szczególności w dyskotekach, na prywatkach, imprezach muzycznych, w pubach, kafejkach internetowych, szkołach, boiskach szkolnych, parkach, dworcach itp. Tam też duża grupa młodzieży spożywa alkohol.
Takie zachowania prowadzą do chęci zdobycia większej kwoty pieniędzy potrzebnej na zakup alkoholu i narkotyków, co prowadzi do popełnienia czynów karalnych (kradzieże, rozboje, wymuszenia).
Chcąc temu zapobiec organizujemy rozległe działania mające na celu kontrolę miejsc gromadzenia się nieletnich palących papierosy, spożywających alkohol, zażywających narkotyki lub inne środki odurzające.
W trakcie kontroli drogowej policjanci będą zwracać uwagę na wiek kierowcy jak też i pasażerów, a w przypadku ujawnienia osób nieletnich sprawdzać stan trzeźwości.
Zareagujemy na wszelkie naganne zachowania nieletnich stanowiące objaw zagrożenia demoralizacją.


ZBLIŻAJĄ SIĘ FERIE...

Zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży stanowi podstawowe zadanie, przed którym stają rodzice, nauczyciele, wychowawcy, a także funkcjonariusze Policji.
Jego realizacja nabiera szczególnego znaczenia w okresie wakacjii i ferii zimowych. Skłania to do podjęcia działań na rzecz dzieci i młodzieży o charakterze zapobiegawczym oraz wzięcia aktywnego udziału w akcjach organizowanych podczas ferii przez instytucje i organizacje społeczne.
Brak właściwej opieki ze strony rodziców, opiekunów i organizatorów wypoczynku, nieumiejętność przewidywania zagrożeń może być przyczyną przestępstw i wykroczeń popełnionych na szkodę nieletnich.
Wraz z rozwojem dzieci i ich samodzielności musimy coraz bardziej liczyć się z koniecznością wyposażenia ich w umiejętność przewidywanie zagrożeń, unikania ich a jeśli już zaistnieją - w zdolność do radzenia sobie z trudną sytuacją.
Ważne jest ograniczenie negatywnych zjawisk oraz konieczność jak najwcześniejszego wyposażenia dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie sprawnego pokonywania niebezpieczeństw:
- zapewnienie wszystkim osobom korzystającym z różnych form wypoczynku warunków do bezpiecznego spędzenia czasu wolnego,
- uwrażliwienie dzieci na możliwość wystąpienia zagrożenia podczas zabawy,
- bezpieczne korzystanie z dróg - w szczególności dla pieszych, oraz obowiązku zachowania pełnej abstynencji przez wszystkich użytkowników dróg,
- stymulowania poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych,
- ograniczenie ryzyka stania się, szczególnie przez dzieci i młodzież, ofiarami przestępstw, wykroczeń i nieszczęśliwych wypadków,
- propagowanie zdrowego stylu życia: bez tytoniu, alkoholu i narkotyków,
- poszukiwanie alternatywnych sposobów rozładowania napięć oraz zaspokojenia swoich potrzeb innymi drogami niż używki i zachowania agresywne,
- wyposażenie dzieci i młodzieży w umiejętność zwrócenia się o pomoc do policjanta, a tym samym kształtowanie podstawy zaufania do funkcjonariuszy Policji,
- uświadamianie potrzeby odczuwania współodpowiedzialności za spokój i porządek publiczny oraz obowiązku informowania Policji o zaistniałych przestępstwach i wykroczeniach.
O działaniach planowanych przez Policję w okresie ferii zimowych poinformujemy wkrótce.


BEZPIECZEŃSTWO TWOJEGO DZIECKA

Drodzy rodzice!
Łatwowierność i naiwność Waszego dziecka są często przyczynami różnych kłopotów.
Dlatego też konieczne jest wyrobienie w dziecku odruchu nieufności wobec osób nieznajomych. Musicie zrobić wszystko, aby Wasze dzieci były bezpieczne na co dzień.
Postarajcie się przy tym przemyśleć i wykorzystać nasze rady:
1. Bezwzględnie zakazujcie dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalania się z obcymi, wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych!
2. Uczcie swoje dzieci, aby podczas Waszej nieobecności w domu nie otwierały drzwi obcym, nawet znajomym i innym dzieciom, zabrońcie im otwierania drzwi domofonem, jeżeli osoba zgłaszającą się jest ktoś obcy!
3. Stanowczo zakazujcie Waszym pociechom opowiadania o wyposażeniu mieszkania, sprzęcie technicznym itp.!
4. Nie ujawniajcie dzieciom miejsc przechowywania w domu przedmiotów wartościowych, nie rozmawiajcie przy nich o swoich zarobkach, planowanych inwestycjach itp.!
5. Uczyńcie wszystko, aby zabawy dzieci były zawsze bezpieczne, uczcie dzieci rozwagi, ale i sami bądźcie przewidujący!
6. Starannie wybierajcie drogę, którą dziecko będzie podążało do szkoły, uczcie je bezpiecznego poruszania się po drogach!
7. Starajcie się docierać do wszystkich publikacji na temat dzieci - ich wychowania i bezpieczeństwa!

Apel do rodziców!
Łatwowierność i naiwność dzieci to często przyczyny kłopotów. Musicie Państwo zrobić wszystko, aby Wasze dzieci były zawsze bezpieczne.
Prosimy zapoznać się z naszymi radami:
Nie wsiadaj do windy z osobą obcą, zaczekaj na kogoś znajomego
- Dajcie dziecku przykład prawidłowego postępowania w każdej sytuacji,
- Nauczcie ich bezpiecznych zabaw,
- Nie pozwólcie dzieciom opowiadać komukolwiek o Waszej sytuacji materialnej,
- Nauczcie dzieci bezpiecznego poruszania się po drogach,
- Starannie wybierajcie im najbardziej bezpieczną drogę do szkoły,
- Zabrońcie dzieciom wpuszczania do domu obcych podczas Waszej nieobecności.

Ważne!!!
Nigdy nie należy lekceważyć żadnych problemów dzieci!!!

Dla zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, należy:
- Poprosić sąsiadów o zwrócenie uwagi na obcych, którzy pojawili się w pobliżu domu
- Często telefonować do domu, aby dzieci nie czuły się samotne
- Zadbać o odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej
- Schować w domu lekarstwa, aby dzieci omyłkowo ich nie zażyły
- Zamontować w drzwiach odpowiednie zamki, które uchronią przed włamaniem
- Zapewnić naszym maluchom odpowiednie miejsce do zabawy

Nadużycie seksualne wobec dzieci.
Zwróć uwagę na zachowanie, które mogą świadczyć o tym, że dziecko mogło zastać wykorzystane seksualnie:
- nerwowość, płacz, złośliwość bez powodu
- sekrety (dziecko boi się o tym mówić)
- lęk przed osobami i miejscami, które kojarzą się z doznaną przemocą
- moczenie się, ssanie palca, zamyślenia
- dziwne opowieści o "jakimś" nieznajomym
- trudności z zasypianiem, koszmary nocne

Ważne!!!
- Nie wolno obwiniać dziecko za to co się stało. Musisz mu pomóc!
Wydrukuj i wytnij - Twoje dziecko musi wiedzieć jak wzywać pomocy
W miejscu widocznym należy zamieścić informacje:
Ważne informacje
MAMA - ....................................
TATA - ......................................
Policja - 997
Straż Pożarna - 998
Pogotowie - 999

Materiał opracowany przez Rzecznika Prasowego KPP w Mońkach - sierż. Renatę Grzybowską.

wstecz