Gmina Czarna Białostocka


Pierwsza myśl budowy kościoła zrodziła się w 1908 r. Kilku światłych gospodarzy w Czarnej Wsi m.in. Józef Gisztarowicz, Józef Borysewicz, Józef Gąsiewski zwołało 10.01.1908 r. gromadzkie zebranie, w którym uczestniczyły 162 osoby z 19 wsi: Czarna Wieś, Klimki, Wólka Ratowiecka, Karczmisko, Kosmaty Borek, Buksztel, Oleszkowo, Dworzysk, Rudnia, Ogóły, Burczak, Krzyżki, Złotoria, Wodokaczka, Zapieczki, Chmielnik, Podkarczmisko, Rybniki i Lacka Buda. Poruszono wtedy problem braku kościoła parafialnego. Wybrano pełnomocników: Mateusza Michałowskiego - felczera z Karczmiska, Kazimierza Wilczewskiego ze Złotoryi i Zygmunta Siedleckiego z Dworzyska.
23.09.1909 r. Zygmunt i Marcin Siedleccy z Dworzyska ofiarowali ziemię na cmentarz grzebalny i drogę prowadzącą do niego, a także ziemię pod budynki parafialne.
Mieszkańcy starali się o pozwolenie na budowę kościoła i założenie parafii. Ponieważ władze carskie czyniły trudności z wydaniem pozwolenia na budowę kościoła, uzyskano najpierw pozwolenie na tymczasową kaplicę.
Zbudował ją sposobem gospodarczym i na ofiarowanej przez siebie ziemi Szymon Prozorowski. Poświęcenia i oddania kaplicy, która otrzymała tytuł Matki Bożej Anielskiej, dokonał w dzień Bożego Narodzenia 1910 r., dziekan sokólski ks. Antoni Songajło.
Budowla, zastępująca tymczasem kościół, nie była wielka. Wewnątrz znajdowały się m.in. drewniany ołtarz, tabernakulum, konfesjonał, ambona, obraz Zwiastowania NMP, a także wszystkie nieodzowne przedmioty (utensylia) do sprawowania Mszy św. i nabożeństw. Znalazł się też dzwon, który otrzymał imię Edward i małe organy - dary parafii Dobrzyniewo.
Ks. Albin Horba w swoim pamiętniku zanotował, że w niedziele i święta kaplica nie mieściła wszystkich wiernych, znaczna ich część pozostawała na zewnątrz.
Pierwszym stałym duszpasterzem w grudniu 1911 r. został ks. Edward Szapel. W 1912 r. rozpoczął on prowadzić księgi metryczne. Ten rok uważa się za datę założenia parafii.
20 II 1913 r. wydano pozwolenie na budowę kościoła w Czarnej Wsi. Sprawami związanymi z budową kierował ks. Szapel.
Projekt świątyni wykonał inż. Ławoronkow, a pewne zmiany naniósł H. Luft z Warszawy. Budowę rozpoczęto 1 IV 1913 r. pod nadzorem inż. Mariana Beera. Przerwała ją I Wojna Światowa.
Prace wznowiono w maju 1919 r., a 27 XI 1921 r. świątynia została uroczyście poświęcona przez ks. Songajłę. W tym też roku zaczęto nazywać miejscowość Czarną Wsią Kościelną.
Świątynia pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej została konsekrowana dopiero 16 VI 1957 r. przez bpa Władysława Suszyńskiego.
Ksiądz Kazimierz Wilczewski przeprowadził wiele prac urządzających i wyposażających kościół oraz wykonał Kaplicę Leśną. Kolejni proboszczowie upiększali świątynię.
Ks. Zenon Wołosewicz sprawił nowe witraże.
Od 2010 r. proboszczem parafii jest ks. Stanisław Łukaszewicz, który wykonał m.in. nowoczesny parking przy kościele.
Do parafii należą: Czarna Wieś Kościelna, Burczak kol., Chmielnik, Czarna Białostocka (ul. Wrzosowa), Dworzysk, Karczmisko, Klimki, Kosmaty Borek, Krzyżyki kol., Lacka Buda, Łapczyn, Ogóły kol., Oleszkowo, Ruda Rzeczka, Wólka Ratowiecka, Złotoria kol.

Cmentarz grzebalny - 300 m od kościoła, założony w 1909 r., poświęcony prawdopodobnie razem z nowowybudowaną kaplicą na Boże Narodzenie w 1910 r. Powierzchnia 1,24 ha.