REGULAMIN PRZYZNAWANIA I PRZEKAZYWANIA STYPENDIÓW DLA MŁODZIEŻY WIEJSKIEJ
UCZĄCEJ SIĘ W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH UMOŻLIWIAJĄCYCH UZYSKANIE ŚWIADECTWA
DOJRZAŁOŚCI PROWADZONYCH PRZEZ POWIAT MONIECKI
W ROKU SZKOLNYM 2005/2006
Regulamin określa zasady, warunki i tryb przyznawania oraz wypłacania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych przyznawanych w ramach Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa.
I. Postanowienia ogólne
§ 1. Celem stypendium jest podniesienie dostępu do kształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym dla uczniów pochodzących ze wsi, miast do 5 tys. mieszkańców, miast od 5 do 20 tys. mieszkańców, w których nie ma szkół ponadgimnazjalnych publicznych kończących się maturą i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
§ 2. Uruchomienie programu stypendialnego możliwe będzie z dniem otrzymania decyzji Instytuacji Wdrażającej – Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i podpisaniu umowy o dofinansowanie Projektu “Wspieranie rozwoju edukacyjnego młodzieży wiejskiej w powiecie monieckim w roku szkolnym 2005/2006”.
§ 3. Stypendium przyznaje Szkolna Komisja ds. Przyznawania Stypendiów zwana dalej „Komisją” powołana na okres roku szkolnego przez dyrektora szkoły.
II. Zasady i warunki
przyznania stypendium
§ 4. 1. Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
1) pochodzą z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej tzn. o dochodzie rodziny w przeliczeniu na osobę nie wyższym niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych zapisana w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.) tj. 504 zł. Dochody oblicza się w sposób i za okres wskazany w Uzupełnieniu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, który stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 sierpnia 2004 r. (Dz. U. Nr 200, poz. 2051).;”
2) posiadają stałe zameldowanie na wsi, mieście do 5 tys. mieszkańców, mieście od 5 do 20 tys. mieszkańców, w których nie ma szkół ponadgimnazjalnych publicznych kończących się maturą;
3) rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkole ponadgimnazjalnej umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości/maturalnego, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, prowadzonej przez powiat moniecki.
2. Stypendia przyznawane są w zależności od dochodu, począwszy od najniższego dochodu w górę, do momentu wyczerpania się środków przewidzianych we wniosku o dofinansowanie projektu „Wspieranie rozwoju edukacyjnego młodzieży wiejskiej w powiecie monieckim w roku szkolnym 2005/2006.
2a. W przypadku, gdy dwie lub więcej osób posiadać będzie taką samą wielkość dochodu pierwszeństwo mają osoby o najwyższej liczbie punktów uzyskanych według kryteriów:
1) orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:
a) stopień lekki – 10 pkt,
b) stopień umiarkowany – 20 pkt,
c) stopień znaczny – 30 pkt;
2) rozpoczęcie nauki w klasie I szkoły ponadgimnazjalnej – 10 pkt;
3) półsieroty – 20 pkt;
4) sieroty – 30 pkt;
5) pochodzenie z rodziny wielodzietnej:
a) od 3 do 4 dzieci – 10 pkt,
b) 5 i 6 dzieci – 20 pkt,
c) 7 i więcej dzieci – 30 pkt.
3. Przyznawanie i przekazywanie stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w celu wspierania rozwoju edukacyjnego zostanie uruchomione pod warunkiem podpisania umowy i zatwierdzenia budżetu projektu przez Instytucję Wdrażającą.
III. Tryb i zasady
rozpatrywania wniosków stypendialnych
§ 5. 1. Warunkiem ubiegania się ucznia o przyznanie stypendium jest złożenie w szkole, w terminie podanym w ogłoszeniu Starostwa Powiatowego w Mońkach o rozpoczęciu rekrutacji do programu stypendialnego, następujących dokumentów:
1) wniosku o przyznanie stypendium, którego wzór stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu;
2) oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia, udokumentowanego odpowiednimi oświadczeniemi lub zaświadczeniami o dochodach, którego wzór stanowi Załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu;
3) poświadczenia stałego zameldowania na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców (wszystkich członków rodziny zameldowanych wraz z uczniem);
4) w przypadku osób niepełnosprawnych – poświadczonej kserokopii orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
5) w przypadku sierot i półsierot – poświadczonej kserokopii aktu zgonu jednego z rodziców/obojga rodziców.
2. Dyrektor szkoły przekazuje wniosek ucznia do Komisji.
3. Komisja w ciągu 7 dni roboczych od terminu upływu składania sprawdza prawidłowość złożonych wniosków oraz tworzy listę stypendystów, którzy spełniają kryteria zawarte w § 4 ust. 1 według liczby punktów określonych w § 4 ust. 2 oraz listę rezerwową kandydatów na stypendystów.
4. Dyrektor szkoły zatwierdza listę stypendystów.
5. Dyrektor szkoły ogłasza listę stypendystów po podpisaniu umowy z InstytucjąWdrażającą.
IV. Wypłata stypendium
§ 6. 1. Dyrektor szkoły, za pośrednictwem wychowawców klas, zawiadamia pisemnie stypendystów o przyznaniu stypendium według wzoru stanowiącego Załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu.
2. Dyrektor szkoły po przyznaniu stypendium podpisuje z rodzicami lub opiekunami prawnymi ucznia umowę przekazywania stypendium, której wzór stanowi Załącznik Nr 4 do niniejszego Regulaminu.
3. Stypendium przyznaje się na czas trwania nauki w danym roku szkolnym, nie dłużej niż na 10 miesięcy.
4. Stypendium będzie przekazywane w ratach kwartalnych, od września do czerwca, w wysokości 100 zł miesięcznie w formie refundacyjnej na częściowe lub całkowite pokrycie kosztów:
1) zakupu podręczników i artykułów szkolnych niezbędnych do nauki w danym roku szkolnym;
2) zakwaterowania w internacie;
3) posiłków w stołówce szkoły lub internatu;
4) zakupem biletu miesięcznego na dojazd do szkoły;
5) innych kosztów związanych z pobieraniem nauki, określonych przez dyrektora szkoły w formie zarządzenia.
5. Środki wymienione w ust. 4 refundowane będą na podstawie dokumentów potwierdzających poniesienie danego wydatku (oryginalne rachunki, faktury wystawione na ucznia, rodzica lub prawnego opiekuna, oryginalnych blankietu biletu miesięcznego).
6. Decyzję o wyborze rodzaju świadczeń wymienionych w ust. 4 podejmują stypendyści.
V. Instytucje prowadzące
obsługę programu
§ 7. Obsługę programu stypendialnego prowadzą:
1) Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach;
2) Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Goniądzu;
3) Starostwo Powiatowe w Mońkach.
§ 8. Dyrektorzy szkół odpowiedzialni są za:
1) rekrutację stypendystów;
2) podpisywanie umów ze stypendystami;
3) powołanie Szkolnej Komisji ds. Przyznawania Stypendiów;
4) weryfikację poniesionych wydatków przez stypendystę na cele określone w regulaminie przyznawania i przekazywania stypendiów;
5) opisywanie i sporządzanie w 2 egzemplarzach kopii faktur, rachunków i innych dokumentów księgowych o równorzędnej wartości dowodowej potwierdzające dokonanie wydatków przez stypendystów, wraz z potwierdzeniem kopii za zgodność z oryginałem;
6) sprządzenie i przedkładanie do Starostwa Powiatowego w Mońkach sprawozdań z realizacji projektu;
7) przekazywanie stypendiów uczniom szkoły,
8) prawidłowe rozliczanie otrzymanych środków na wypłatę stypendiów;
9) założenie wydzielonego rachunku bankowego, na którym będą gromadzone środki na finansowanie stypendiów;
10) prowadzenie odrębnej ewidencji księgowej dotyczącej realizacji projektu;
11) przechowywanie dokumentacji związanej z realizacją projektu.
§ 9. Starostwo Powiatowe w Mońkach odpowiedzialne jest za:
1) opracowanie regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów;
2) opracowanie wzoru formularzy niezbędnych do przeprowadzenia rekrutacji i podpisania umów ze stypendystami;
3) promowanie projektu;
4) przedkładanie raportów, sprawozdań z realizacji projektu;
5) składanie wniosków o płatność;
6) przechowywanie dokumentacji związanej z realizacją projektu;
7) przelew środków finansowanych dla szkół na wyodrębnione do celów stypendialnych konto.
VI. Postanowienia końcowe
§ 10. O stypendium nie mogą ubiegać się uczniowie powtarzający rok szkolny w chwili ubiegania się o stypendium, chyba że wynika to z przyczyn zdrowotnych lub ważnych przyczyn losowych.
§ 11. 1. Prawo do przyznanego stypendium wygasa z chwilą:
1) ustania jednego z warunków przyznania stypendium określonego w § 4 ust. 1;
2) skreślenia z listy uczniów szkoły prowadzonej przez powiat moniecki;
3) dobrowolnej rezygnacji z przyznanego stypendium.
2. Stypendysta w ciągu 7 dni zawiadamia dyrektora szkoły o wystąpieniu zdarzeń wymienionych w ust. 1.
3. W przypadku wypłacenia stypendium po terminie wystąpienia zdarzeń wymienionych w ust. 1, stypendysta zobowiązany jest do zwrotu otrzymanych stypendium na konto wskazane przez dyrektora szkoły.
§ 12. W przypadku zaistnienia zdarzenia określonego w § 11 ust. 1 stypendium otrzymuje kolejna osoba z listy rezerwowej, ujętej w protokole szkolnej komisji.
§ 13. Postanowienia niniejszego regulaminu mogą ulec zmianie w przypadku wystąpienia nieprzewidzialnych okoliczności związanych z wdrażaniem Działania 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
§ 14. Stypendia przyznaje się w ramach środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie Działania 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa.