ORGANIZOWANIE DNI OTWARTYCH SZKOŁY
Szkoła Podstawowa nr 3 w Mońkach jest najmłodszą szkołą w naszym mieście. Powstała 10 lat temu w budynku po byłym przedszkolu. Od 1995 roku została przeniesiona do nowo wybudowanego obiektu położonego przy ulicy Planetarnej. Usytuowanie na obrzeżu miasta sprawiało, że pomimo wspaniale przygotowanej, wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz doskonałych warunków lokalowych, szkoła nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem środowiska.
Po objęciu stanowiska dyrektora przygotowałam program promowania szkoły w środowisku. Program spotkał się z dużym zainteresowaniem rady pedagogicznej i organu prowadzącego. Jednym z głównych jego założeń było organizowanie Dni Otwartych Szkoły. Celem tych dni miało być nie tylko zachęcenie przyszłych uczniów i ich rodziców do odwiedzenia naszej szkoły, ale również zwrócenie uwagi całej społeczności lokalnej na naszą placówkę i jej działania.
Od trzech lat Dzień Otwarty organizowany jest na wiosnę, w maju lub czerwcu i za każdym razem przebiega pod innym hasłem.
Po raz pierwszy Dzień Otwarty został zorganizowany w czerwcu 2001 roku i przebiegał pod hasłem: „Nasza szkoła jest bezpieczna”.
Szkoła otworzyła swe podwoje dla wszystkich, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo naszej lokalnej społeczności. W programie tego dnia odbyły się spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli klas IV – VI z: z Posłem na Sejm RP, ze Starostą Powiatu Monieckiego, z Burmistrzem Moniek, z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mońkach, z Dowódcą Jednostki Wojskowej w Osowcu Twierdzy, z Komendantem Policji.
Na spotkaniach nasi goście odpowiadali na pytania dotyczące zadań i sposobu funkcjonowania Sejmu, Starostwa, Gminy. Opowiadali o sposobach zapewniania bezpieczeństwa obywatelom na co dzień i instytucjach do tego powołanych.
Klasy młodsze spotkały się z pracownikami ochrony mienia, którzy zademonstrowali nowoczesny sprzęt i wyposażenie służb zabezpieczających. Uczniowie uczestniczyli także w pozorowanym zatrzymaniu „przestępcy”. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia prowadzone przez policjanta – przewodnika z psem „Azją”. Pies potrafił odszukać „zagubionego” ucznia po obwąchaniu jego czapki. Gorący aplauz wzbudziły popisy „Azji” w pokonywaniu przeszkód i pokaz jego umiejętności reagowania na polecenia przewodnika.
Bardzo dużym powodzeniem cieszyło się spotkanie z leśnikiem, który opowiadał najmłodszym naszym uczniom o tym, jak bezpiecznie spędzić czas w lesie. Opowiadający wykorzystywał barwne plansze i zdjęcia przedstawicieli flory i fauny leśnej. Uczniowie poznali podstawowe zasady zachowania, dowiedzieli się w jaki sposób zareagować na niebezpieczeństwa czyhające w lesie, jak wypoczywać nie zakłócając spokoju leśnym mieszkańcom. Na koniec tego spotkania uczniowie otrzymali ulotki nawiązujące do zachowania ostrożności w lesie.
Rodzicom uczniów zaproponowano spotkanie z psychologiem, pracownikiem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Mońkach na temat zagrożeń, z jakimi może się spotkać ich dziecko (alkohol, papierosy, narkotyki). Omówiono sposoby reagowania na trudne, nietypowe sytuacje, z jakimi mogą spotkać się rodzice i podpowiedziano, gdzie można znaleźć pomoc. Rozdano ulotki z adresami instytucji wspierających rodziców w wychowaniu.
W dalszej części tego dnia odbywały się lekcje otwarte dla rodziców we wszystkich klasach I – VI. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, bo umożliwiały rodzicom zaobserwowanie ich pociech w czasie zajęć lekcyjnych.
Na zakończenie Dnia Otwartego zorganizowano blok rekreacyjno – sportowy dla uczniów klas I – VI. Rozegrano mecze w piłce nożnej i tenisie stołowym oraz turniej gier i zabaw sportowych dla klas młodszych.
Dzięki organizacji Dnia Otwartego w roku szkolnym 2000/2001: uczniowie zapoznali się z informacjami nt. ludzi i instytucji, które odpowiadają za bezpieczeństwo, uczniowie poznali różne sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, poznali wiele ciekawych ludzi ze środowiska lokalnego, rodzice naszych uczniów dowiedzieli się o zagrożeniach, jakie mogą czyhać na ich pociechy, nauczyli się je identyfikować i im zapobiegać, rodzice mogli uczestniczyć w zajęciach w roli aktywnych obserwatorów lekcji otwartych, promowano pozytywne wzorce osobowościowe i wzorce zachowań.
W maju 2002 roku zorganizowano w Szkole Podstawowej Nr 3 Dzień Otwarty pod hasłem: „Promujemy zdrowy styl życia”.
W tym dniu odbył się cykl imprez prozdrowotnych i o charakterze wybitnie sportowym. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych: w klasach młodszych i w klasach starszych.
Do udziału w zabawach i grach sportowych klas I – III zaproszono uczniów z całej gminy Mońki - ze Szkół Podstawowych: Nr 2 w Mońkach, w Boguszewie, Kuleszach i Masiach.
Rozegrano po 4 konkurencje sportowe w trzech kategoriach wiekowych: klas I, II i III. Najlepsze drużyny nagrodzono medalami i dyplomami. Najlepsze szkoły otrzymały puchary. Imprezę zakończono wspólnym ogniskiem i kiełbaskami. W zawodach wzięło udział ponad 50 zawodników a na trybunach zasiadło ponad 300 osób. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele lokalnych władz, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą oraz rodzice i przedstawiciele lokalnych oddziałów prasy.
Klasy starsze rozpoczęły ten dzień od turnieju wiedzy nt. szkodliwości palenia papierosów i spożywania napojów alkoholowych oraz konkursu nt. promowania zdrowego stylu życia (plakat, hasło przygotowane przez wszystkie klasy IV – VI). Następnie na sali sportowej odbyły się pokazy sekcji karate działającej przy naszej szkole. W przerwie pokazu wystąpiły dziewczęta z zespołu sportowo – tanecznego z Gimnazjum w Mońkach, demonstrując 4 układy taneczne. W dalszej części odbył się turniej o puchar przechodni dyrektora szkoły „Na najbardziej usportowioną klasę w szkole”. Zwycięzcy otrzymali puchar, medale oraz dyplomy.
Celem Dnia Otwartego w roku szkolnym 2001/2002 było, aby: uczniowie zapoznali się z aktywnymi formami spędzania wolnego czasu, nawiązali pozytywne kontakty z uczniami z innych szkół w naszej gminie, zrozumieli potrzebę promowania zdrowego stylu życia, zrozumieli szkodliwość stosowania używek, zostali zachęceni do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach pozalekcyjnych organizowanych w naszej szkole, zrozumieli potrzebę stosowania zasady fair – play w sporcie i codziennym życiu.
10 czerwca 2003 roku odbędzie się kolejny Dzień Otwarty w naszej szkole pod hasłem „Poznajemy naszą najbliższą okolicę”.
W związku z tym, że nasza szkoła położona jest w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego i w pobliżu fortyfikacji carskich o unikatowym europejskim znaczeniu, postanowiłam przybliżyć uczniom zagadnienia związane z przyrodniczo – historycznym dziedzictwem naszej okolicy. Przed przystąpieniem do organizacji tego dnia uczestniczyłam w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Biebrzańskiego Parku Narodowego w centrum edukacyjnym parku. Na konferencji przedstawiono przedstawicielom wszystkich szkół położonych w otulinie parku ofertę edukacyjną dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W ramach dyskusji, jaka wywiązała się na zakończenie spotkania zaproponowałam, aby:
- Przygotować specjalną ofertę dla uczniów klas I – III szkół podstawowych,
- Zorganizować szkoleniowe posiedzenie Rady Pedagogicznej dla nauczycieli z naszej szkoły w siedzibie parku,
- Współzorganizować Dzień Otwarty w naszej szkole.
Moje propozycje wzbudziły zainteresowanie i zyskały akceptację. Uzyskałam również zapewnienie dyrektora parku o pomocy w zorganizowaniu Dnia Otwartego w Szkole Podstawowej Nr 3 w Mońkach, promującego walory BPN.
Dzień Otwarty poprzedzony będzie cyklem zajęć w terenie dla uczniów naszej szkoły. Zorganizujemy wycieczki, zielone lekcje, spotkania z przewodnikami i plastyczne zajęcia plenerowe zarówno klas młodszych jak i starszych. Uczniowie będą podpatrywali przedstawicieli biebrzańskiej flory i fauny w ich naturalnym środowisku. Poznają wygląd, budowę i zwyczaje bobra, łosia, bataliona, bociana i innych ptaków. Odkryją piękno nadbiebrzańskiej roślinności. Poznają zasady zachowania się na obszarach chronionych.
Dzień Otwarty w naszej szkole przebiegnie w dwóch grupach wiekowych:
- klas młodszych
-
klas starszych.
W klasach młodszych odbędzie się spotkanie z pracownikami Parku, którzy przypomną uczniom najbardziej charakterystycznych mieszkańców Biebrzańskiego Parku Narodowego. Prezentację zilustrują slajdami. Spotkanie odbędzie się na parterze korytarza szkoły w scenografii nawiązującej do flory i fauny parku: wśród zdjęć, plansz, okazów ptaków wykonanych z drewna, fragmentów sieci rybackich, suchej trzciny nadbiebrzańskiej i innych elementów krajobrazu. W drugiej części Dnia Otwartego odbędzie się podsumowanie konkursu plastycznego klas I – III „Zwierzęta Biebrzańskiego Parku”. Laureaci otrzymają dyplomy. Następnie odbędzie się konkurs wiedzy o parku w trzech kategoriach: klas I, klas II i klas III.
W klasach starszych Dzień Otwarty rozpocznie się od spotkania z historią. Na korytarzu II piętra przygotujemy we współpracy z Osowieckim Towarzystwem Fortyfikacyjnym wystawę zdjęć, przedmiotów i wydawnictw związanych z unikatową carską fortyfikacją. W tej niecodziennej scenerii odbędzie się spotkanie z przewodnikiem po twierdzy. Spotkanie połączone będzie z prezentacją slajdów i autorskich wierszy. Przewodnik opowie o historii twierdzy na tle dziejów Polski. Na zakończenie odbędzie się krótki quiz wiedzy o twierdzy. Nagrodami będą foldery i pocztówki z autografem gościa spotkania.
W dalszej części Dnia Otwartego klasy starsze spotkają się z pracownikiem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Obejrzą slajdy i wysłuchają prelekcji o mieszkańcach parku. Następnie rozegrany zostanie konkurs wiedzy o parku w trzech kategoriach: klas IV, klas V i klas VI. Zwycięskie klasy otrzymają dyplomy.
Spotkaniu będzie towarzyszyła poplenerowa wystawa prac uczniów uczestniczących w zajęciach w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Dzięki zorganizowaniu Dnia Otwartego w roku szkolnym 2002/2003: uczniowie klas I – VI przyswoją nazwy przedstawicieli flory i fauny Biebrzańskiego Parku Narodowego, zapoznają się z wyglądem, zwyczajami zwierząt zamieszkujących park, poznają pracę pracownika parku, zasady zachowania się na obszarach objętych ochroną i sposoby spędzania wolnego czasu, zrozumieją potrzebę doświadczania przeżyć estetycznych i kontaktu z przyrodą, zapoznają się z historią Twierdzy Osowiec, zrozumieją więź łączącą czasy współczesne z przeszłością, potrzebę kultywowania i pielęgnowania tej więzi.
Wszystkie Dni Otwarte w nasze szkole otrzymują odpowiednią oprawę medialną. Zdjęcia ze stosownymi komentarzami zamieszczane są w „Wiadomościach Lokalnych” (gazecie powiatowej w nakładzie 5 tys. egzemplarzy), „Gazecie Współczesnej” i telewizji kablowej „Satos”. Zdjęcia z tych dni są opublikowane w kalendarzykach na rok 2002 i 2003 oraz na pocztówce wydanej z okazji akcji „Pozdrowienia z wakacji” pt.: „Lubię moją szkołę”. Z okazji pierwszego Dnia Otwartego wydaliśmy folder.
W imprezach z okazji organizowania tych dni uczestniczą wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, rodzice, zaproszeni goście i przedstawiciele władz.
Alicja Halicka –
Pochodowicz
Dyr. Szkoły Podstawowej Nr
3
w Mońkach