Zmiany w kodeksie pracy od 1 stycznia 2003 r.

Pracodawca płaci krócej.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian jest ta dotycząca nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. Przed nowelizacją pracownik dostawał przez 35 dni swojej nieobecności wynagrodzenie od pracodawcy, a od 36 dnia zwolnienia lekarskiego zasiłek chorobowy od ZUS. Po dokonanych zmianach pracownikowi należy się od pracodawcy wynagrodzenie za okres 33 dni, po czym ZUS zacznie wypłacać zasiłek. W pełni płatna nieobecność w pracy z powodu choroby zachowana została tylko w przypadku, gdy zwolnienie trwa co najmniej 7 dni. Gdy zwolnienie lekarskie jest nie dłuższe niż 6 dni, za pierwszy dzień pracownik nie dostanie nic.

Nowe dodatki za nadgodziny.

Od 1 stycznia 2003 roku zmienią się stawki wynagradzania za godziny nadliczbowe. Dotąd w danym dniu, za pierwsze dwie godziny nadliczbowe, pracodawca zobowiązany był płacić pracownikowi dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia, a za pracę w dalszych godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, niedziele lub w święta - 100%.

Po znowelizowaniu tych przepisów, nadgodziny w dni powszednie oraz święta i niedziele - jeżeli są one dla danej osoby dniami pracy - wynagradzane będą dodatkiem 50-procentowym. 100% dodatku pracownik otrzyma za nadgodziny przypadające w nocy, niedziele i święta, będące dniami wolnymi.

Nowy rodzaj urlopu.

Od początku 2003 roku obowiązywać będzie zmiana wprowadzająca nowy rodzaj urlopów wypoczynkowych - urlopów na tzw. krótką niedyspozycję. Wymiar tego urlopu wynosić będzie 4 dni w roku, a wniosek o niego pracownik może złożyć nawet w dniu jego rozpoczęcia.

Nadto w tym samym czasie wchodzi w życie regulacja, na podstawie której pracownik będzie miał obowiązek wykorzystania urlopu podczas wypowiedzenia, jeżeli pracodawca tego zażąda. Dotąd pracodawca nie mógł do tego zmusić pracownika. Wiązało się z tym to, że w przypadku niewykorzystania urlopu pracodawca musiał wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Nowa regulacja pozwoli pracodawcy uniknąć dodatkowych wydatków z tym związanych.

Czas pracy.

Od 1 stycznia 2003 r. możliwe stanie się wydłużenie podstawowego okresu rozliczeniowego do 4 miesięcy. W niektórych branżach możliwe jest wydłużenie tego okresu do 6 miesięcy (np. budownictwo), a nawet do 12 miesięcy - gdy uzasadniają to nietypowe warunki organizacyjne lub techniczne.

Delegacje służbowe.

Od 1 stycznia 2003 r. Rozporządzenie ministra pracy określi jedynie zasady rozliczania pracodawcy z tytułu delegacji służbowych z pracownikami państwowych i samorządowych jednostek sfery budżetowej. Dotąd minimalną wysokość kosztów podróży służbowej zwracanej pracownikowi regulowało rozporządzenie ministra pracy. Nowa regulacja pozostawia kwestie zwrotu pracownikom wydatków związanych z podróżą służbową do uregulowania w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania czy umowach o pracę.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Obowiązek tworzenia go mają od 1 stycznia ci pracodawcy, którzy w tym momencie będą mieli 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a także - niezależnie od liczebności załogi - pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych.

Pracodawca, który 1 stycznia 2002 r. zatrudnia 20 lub więcej pracowników (ale nie w przeliczeniu na pełne etaty), nie musi tego robić. Ponadto każdy pracodawca może zwolnić się z tworzenia funduszu lub wypłaty świadczenia w układzie zbiorowym pracy albo regulaminie.

Związkowcy.

Od 1 stycznia zmienia się "definicja" zakładowej organizacji związkowej. Jest nią organizacja związkowa, która zrzesza co najmniej 10 pracowników lub nakładców.


wstecz