KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
Oddział Regionalny w Białymstoku
ul. Legionowa 18, 15 - 959 Białystok 2
Sekretariat - tel.: 732-24-88, fax: 732-28-36
Centrala - tel.: 732-24-48, 732-34-49, 732-56-46
e-mail: bialystok@krus.gov.pl
KRUS BIAŁYSTOK INFORMUJE
W związku z wejściem w życie z dniem 2 maja 2004 r. ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 91, poz. 873) zmieniły się między innymi przepisy regulujące podleganie ubezpieczeniu społecznemu w KRUS rolników podejmujących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Do 3 lat wydłużony został okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy uprawniający do pozostania w tym ubezpieczeniu z chwilą rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu tej działalności.
Działalność taka powinna być opodatkowana zgodnie z przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym. Rolnik lub domownik rozpoczynający działalność powinien, w terminie 14 dni od dnia jej rozpoczęcia, złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolniczego oraz udokumentować formę opodatkowania tej działalności w terminie 7 dni od dnia otrzymania dokumentu ustalającego formę opodatkowania.
Niezachowanie któregokolwiek z tych terminów jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia społecznego rolników z końcem kwartału, w którym rolnik lub domownik rozpoczął wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej. Do 14 lutego każdego roku rolnik lub domownik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą i podlegający ubezpieczeniu w KRUS, zobowiązany jest złożyć Kasie zaświadczenie właściwego organu podatkowego o wysokości należnego podatku za miniony rok.
W przypadku niezachowania tego terminu lub w przypadku udokumentowania podatku w kwocie wyższej niż 2.528 zł (roczna kwota graniczna) - ubezpieczenie społeczne rolników ustanie z końcem I kwartału. Kwota podatku podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Rolnik lub domownik podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej, tj. w dniu 2 maja 2004r., prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracujący przy prowadzeniu tej działalności, jest zobowiązany, w terminie do 30 września 2004r. udokumentować Kasie w jakiej formie opodatkowana jest prowadzona przez niego pozarolnicza działalność gospodarcza. W przypadku prowadzenia działalności w 2003r. należy udokumentować także wysokość należnego podatku za ten rok. Przekroczenie rocznej kwoty granicznej należnego podatku, tj. 2.528 zł, opodatkowanie na zasadach innych niż określone w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym lub niedostarczenie dokumentów w określonym terminie powoduje ustanie ubezpieczenia z końcem trzeciego kwartału 2004 r.
Składka na ubezpieczenie społeczne rolników za rolnika lub domownika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracującego przy prowadzeniu tej działalności wynosi dwukrotność składki podstawowej.
Osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej i podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej, tj. w dniu 2 maja 2004r., zobowiązane są w terminie do 30 września 2004 r. dostarczyć Kasie zaświadczenie organu podatkowego o rodzajach i rozmiarach prowadzonej produkcji.
Niedostarczenie zaświadczenia w określonym terminie lub prowadzenie działalności nie stanowiącej działu specjalnego produkcji rolnej wymienionego w załączniku do ustawy nowelizującej, powoduje ustanie ubezpieczenia z dniem 30 września 2004 r.
Załącznik:
Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej.
Załącznik do ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. (poz.873)
TABELA RODZAJÓW I ROZMIARÓW DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ
1. Uprawy roślin ozdobnych i pozostałych w szklarniach ogrzewanych powyżej 100 m2.
2. Uprawy w szklarniach nieogrzewanych powyżej 100 m2.
3. Uprawy roślin ozdobnych i pozostałych w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 200 m2.
4. Uprawy grzybów i ich grzybni - powyżej 100 m2 powierzchni uprawowej.
5. Drób rzeźny:
a) kurczęta - powyżej 1 000 szt. (w skali roku)
b) gęsi - powyżej 500 szt. (w skali roku)
c) kaczki - powyżej 500 szt. (w skali roku)
d) indyki - powyżej 500 szt. (w skali roku)
e) strusie - powyżej 20 szt. (w skali roku)
6. Drób nieśny:
a) kury nieśne (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 2 000 szt. (w skali roku)
b) gęsi (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 200 szt. (w skali roku)
c) kaczki (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 500 szt. (w skali roku)
d) indyki (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 500 szt. (w skali roku)
e) kury (produkcja jaj konsumpcyjnych) - powyżej 1 000 szt. (w skali roku)
f) strusie (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 6 szt. (w skali roku)
7. Zakłady wylęgu drobiu (zdolność produkcyjna - liczba jaj):
a) kurczęta - powyżej 3 000 szt.
b) gęsi - powyżej 3 000 szt.
c) kaczki - powyżej 3 000 szt.
d) indyki - powyżej 3 000 szt.
e) strusie - powyżej 50 szt.
8. Zwierzęta futerkowe - powyżej 50 szt. samic stada podstawowego:
a) lisy i jenoty
b) norki
c) tchórzofretki
d) szynszyle
e) nutrie
f) króliki
9. Pasieki powyżej 80 rodzin.
10. Hodowla i chów świń poza gospodarstwem rolnym powyżej 100 szt.
Przeczytaj też: KRUS INFORMUJE