Kalinówka ma swoje własne muzeum. Zabytkowy lamus w Kalinówce Kościelnej (gm. Knyszyn) pełni od soboty 26 lipca funkcję zgodną z jego przeznaczeniem.
Mieszkańcy wsi podarowali rodowe pamiątki oraz stare sprzęty i narzędzia gospodarskie.
W sobotę kalinowska parafia świętowała odpust Świętej Anny (patronki rodzin i miejscowego modrzewiowego kościoła z 1776 r). Przy okazji parafialnego święta władze gminy Knyszyn zaprosiły mieszkańców wsi na uroczystość otwarcia izby historyczno - regionalnej.
- Wiejskie muzeum powstało w zabytkowym lamusie. Pomysłodawcą projektu był etnograf Zygmunt Ciesielski. Potem nasz wspólny projekt znalazł uznanie w Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie, a nagrodę przeznaczyliśmy na adaptację i wyposażenie lamusa - wyjaśniła nam okoliczności powstania muzeum Jadwiga Konopko, dyr. Knyszyńskiego Ośrodka Kultury.
Obserwatorami wiejskiego wydarzenia był ok. tysiąca mieszkańców Kalinówki i okolic a izbę regionalną uroczyście otworzył burmistrz Knyszyna Andrzej Matyszewski.
- W przyszłości będzie to nasze własne muzeum knyszyńskiej wsi. Nie zamykamy się z kulturą w stolicy gminy i wychodzimy z nią w teren, a wieś rewanżuje się nam wsparciem dla tej idei. Dziękuję pani dyr. Konopko i księdzu proboszczowi Tokarzewskiemu za pomysł adaptacji lamusa i doprowadzenie przedsięwzięcia do końca - mówił burmistrz Matyszewski.
Muzealną inwestycję w Kalinówce Kościelnej wspierali: KOK, WOAK, Parafia Rzymsko - Katolicka, Podlaskie Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury oraz Fundacja Wspomagania Wsi.