System VAT po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej
Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zaczną obowiązywać mechanizmy unijnego Jednolitego Rynku. Jego istotą jest swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób oraz przestrzeganie reguł konkurencji. Polska wyraziła zgodę na wdrożenie całości wspólnotowego dorobku prawnego UE.
Zasada swobody przepływu towarów, obowiązująca w Unii Europejskiej, polega na ich nieskrępowanym obrocie między państwami członkowskimi wskutek wyeliminowania różnych form kontroli granicznej, a także na usunięciu innych barier na rynkach krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, iż granice celno-podatkowe Polski z krajami członkowskimi UE zostaną zniesione, a transakcje handlowe z tymi krajami nie będą już określane dla potrzeb podatku VAT jako transakcje eksportowe czy importowe. Zostaną one zastąpione pojęciami wewnątrzwspólnotowej dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, VAT od towarów przywożonych do Polski z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, nie będzie pobierany na "granicy", nie będzie wymagany również wobec tych towarów Jednolity Dokument Administracyjny SAD. Pojęcie eksportu i importu w nowej rzeczywistości gospodarczej będzie jedynie zarezerwowane dla transakcji z podmiotami z krajów trzecich, tzn. z krajów nie należących do Unii Europejskiej.
Konsekwencją tego będzie konieczność dostosowania się polskich podatników VAT, w szczególności zamierzających uczestniczyć w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, do nowego dla nich systemu rozliczeniowego VAT. Będą więc musieli zapoznać się ze zmienionymi regulacjami prawnymi w celu prawidłowego rozliczania tego podatku. W chwili obecnej trwają prace nad wdrożeniem prawodawstwa wspólnotowego w tym zakresie. W miarę ukazywania się zmienionych przepisów będą pojawiały się na niniejszej stronie informacje przedstawiające najważniejsze rozwiązania systemowe i ich istotę.
|