BŁONNIK POKARMOWY:
przyśpiesza przemianę materii
zapobiega zaparciom
oczyszcza przewód pokarmowy, zapobiegając nowotworom jelita grubego
wydala (łącznie z kwasami żółciowymi) zły cholerestol z organizmu
przeciwdziała powstawaniu kamieni żółciowych
daje uczucie sytości
Produkty bogate w błonnik są również bogate w witaminy, mikroelementy i sole mineralne, a niedobór błonnika może pociągać za sobą poważne konsekwencje.
Wykazano, że błonnik ma w sposób pośredni korzystny wpływ na walkę z otyłością. Włączenie go do jadłospisu powoduje obniżenie zawartości cukru we krwi, jak również stężenia insuliny, czyli jej poziomu we krwi. Insulina zaś, jest czynnikiem magazynującym nadmiar tłuszczów.
Błonnik powoduje wchłanianie wody do światła przewodu pokarmowego, przez co obecny tam pokarm zwiększa objętość i jego przejście przez jelita jest łatwiejsze, a zawarty w owocach i warzywach pomaga zwolnić wchłanianie cukru do krwi i utrzymać jego stały poziom.
Błonnik o wysokich zdolnościach wchłaniania wody, dzięki właściwościom zwiększania objętości pokarmu i powolnego uwalniania cukru, pomaga kontrolować apetyt i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu właściwej masy ciała.
Spożywanie pokarmów zawierających duże ilości błonnika chroni przed zaparciami, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, cukrzycę i uchyłkowatość jelit.
DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE NA BŁONNIK WYNOSI 0,5 G NA KILOGRAM WAGI CIAŁA.
|